Diabetes mellitus - cukrovka
 
Diabetes mellitus (DM) je onemocnění, které vzniká v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu (DM I. typu - vyžaduje léčbu inzulínem) nebo jeho nedostatečného účinku (DM II. typu - základní léčbou je dieta).

Obrázek jako příklad

Cukr v těle je v důsledku cukrovky špatně metabolizován a tato porucha se promítá i do poruchy metabolisme bílkovin a tuků v těle.

Cukrovka je významným rizikovým faktorem ischemické choroby srdeční. Je sice léčitelná, ale nikoli vyléčitelná, proto je u diabetiků dvojnásob důležité vyloučit ostatní rizikové faktory.

Normální hladina cukru v krvi: 3,3-5,6 mmol/l.
  Ovlivnění rizikového faktoru

I. Dietní

Racionální stravování je základní prevencí všech civilizačních onemocnění, mezi které řadíme též cukrovku II. typu.

Diabetická dieta č. 9 je dieta s nízkým obsahem energie (je redukční) a lékař přesně stanoví objem sacharidů (cukrů) a to podle toho, jak moc redukční dieta musí být. Obvykle dieta s 175, 225 nebo 275 gramy sacharidů.
Viz. tabulka racionální stravy.

II. Režimové

Dostatečná pohybová aktivita. Přispívá k udržení tělesné hmotnosti v optimu a zvyšuje fyzickou zdatnost, zlepšuje citlivost tkání na inzulin.
Nekouřit.

III. Farmakologické

Podle hladiny cukru v krvi nalačno může lékař indikovat tyto léky.

Perorální antidiabetika (PAD) jsou léčivé látky v tabletové formě.

Inzulín podávaný v injekční formě pod kůži.

Sebelepší farmaka nedokáží hladinu cukru v krvi u cukrovky udržet ve fyziologické hladině i s jejím kolísáním. Spolupracující a dobře poučený diabetik se může ideálnímu stavu přiblížit a tím ušetřit své cévy a srdce před předčasnou manifestací aterosklerózy.